Historia

Politechnika Bydgoska zaprasza dzieci do wzięcia udziału w zajęciach, podczas których będą mogły poczuć się jak prawdziwi studenci. Inicjatywa ta ma zachęcać uczniów szkół podstawowych do poznawania świata nauki oraz pomóc w uzyskaniu odpowiedzi na pytania nurtujące najmłodszych.

W związku ze zmianą z dniem 1 września 2021 r. Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy na Politechnikę Bydgoską, również Uniwersytet Dziecięcy zmienił nazwę na Politechnika Bydgoska Młodego Odkrywcy.

Idea Uniwersytetu Dziecięcego nie jest nowa - pierwszą tego typu inicjatywę zrealizowano w 2002 roku na Uniwersytecie w Tybindze. Od kilku lat także polskie ośrodki akademickie włączają się w kształcenie najmłodszych, otwierając się na dzieci i młodzież. Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy w 2009 roku jako pierwsza uczelnia w regionie wprowadził w życie pomysł Uniwersytetu Dziecięcego. Chcemy poprzez ciekawe wykłady rozwijać zainteresowanie uczniów szkół podstawowych naukami ścisłymi i przyrodniczymi oraz przybliżyć im mechanizmy funkcjonowania otaczającego je świata.

Od tego czasu minęło wiele semestrów wspólnego odkrywania tajników nauki, niesamowitych emocji i dobrej zabawy. Od roku akademickiego 2014/2015 na naszej uczelni studiują aż 3 roczniki dzieci, czyli ponad 500 Małych Odkrywców! Ich zapał do nauki i energia mobilizuje organizatorów do przygotowywania coraz ciekawszych zajęć i wprowadzania dodatkowych atrakcji. W poprzednich semestrach nasza oferta edukacyjna poszerzona została o dodatkowe warsztaty kreatywne, które poprzez zabawę mają na celu rozwijanie wyobraźni, bez udziału której nie powstałyby przecież największe wynalazki.

Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z różnymi instytucjami oraz nieocenionej pomocy rodziców Politechnika Bydgoska Młodego Odkrywcy będzie się stale rozwijała, a co roku będzie nam przybywało nowych, młodych odkrywców ciekawych świata.